השתלת שתלים דנטליים

טיפולי שיניים הינם הכרח המציאות של אנשים רבים. טיפולי שיניים נעשים, הן על מנת לשקם ולתקן שינים פגועות או חסרות והן לשם קבלת מראה אסתטי ונעים יותר. שתלים דנטליים הינם דרך טיפול מקובלת ומוצלחת לשם השלמת שניים חסרות, לקבלת מראה טבעי ויפה, במיוחד בישראל.

הם מתמזגים במקום שורש השן החסרה על מנת להוות בסיס לשיניים המלאכותיות שייבנו מעליהם. שתלים דנטליים יכולים להתאים לחתך אוכלוסייה נרחב בגילאים שונים, ובלבד שמצב בריאותם ומבנה העצם יאפשר זאת.

בדרך כלל, שתלים דנטליים יהיו עשויים מטיטניום, ויוחדרו באופן ישיר לעצם הלסת. יתרונם הגדול של השתלים הוא בקשר החזק הנוצר בין העצם לטיטניום, קשר אשר נבדק במחקרים רבים והוכח כבטיחותי ואפקטיבי. הם מיוצרים כך שיוכלו להישאר ולתפקד לפרק זמן ארוך מאד (אף לעשרות שנים), מבלי לפגוע ביכולת הלעיסה, בחוזק השיניים או באסתטיקת הפה.

לפעמים שתלים דנטליים מחזיקים לזמן ארוך יותר מאשר שיניים טבעיות. עם זאת, על מנת לשמור את השתלים הדנטליים לאורך זמן, יש להקפיד על היגיינת הפה הכוללת צחצוח שיניים מספר פעמים ביום ושימוש בחוט דנטלי ומי פה.

שתלים דנטאליים הם אחת מפריצות הדרך החושבות ביותר בתחום רפואת השיניים השיקומית והצלחת הטיפול באמצעותם עומדת על לא פחות מ-95 אחוז. המצאת שתלים מהפכנים גם מכיוון שביכולתם של שתלים לפתור את הצורך בהרכבת שיניים תותבות שלפעמים עלולים להיות לא נוחים. שתלים הם גם הפתרון האסטטי היעיל ביותר שקיים היום בתחום רפואת השיניים השיקומית.

 

מה זה בעצם שתלים דנטאליים?

שתלים דנטאליים הם בסך הכול ברגים שעשויים מהמתכת היקרה טיטניום, אשר מוברגים לתוך העצם של הלסת במטרה להתקין עליהם את הכתר שיחליף את השן החסרה.

הבחירה בטיטאניות ליצירת שתלים נובעת מהתכונה הייחודית של המתכת הזאת, אשר מסייע להתחדשות העצם ומעודדת את ההחלמה המהירה והקלה. בזכות שתלים מטיטאניות אפשר היום לשחזר במדויק את המראה של הפה של הפציינט ובזכות האפשרות להשתמש בהרדמה כללית למטרת ביצוע טיפולי שיניים, ניתן לבצע השתלת שתלים רבים ביום אחד.

יתרונם הנוסף של שתלים הוא בכך שהם פוטרים את הפציינט מהצורך להרכיב גשרים וגם מלבצע טיפולי שורש מורכבים והתקנת כתרים, מכיוון שבזכות שתלים, ניתן להשתיל שן מבלי שההשתלה תיפגע בשיניים הסמוכות ומבלי לפגוע ביציבותה של השן המושתלת.

 

ולמי לא כדאי לבצע השתלות שיניים

למרות שהיום ניתן לבצע השתלות שיניים לכולם, ישנן כמה קבוצות סיכון גבוהה אשר להן לא מומלץ לבצע את ההשתלה. מדובר על אנשים בעלי הרגלי עישון כבדים, אנשים הלוקים בסכרת לא מאוזנת, אנשים הסובלים מבעיות של לחץ דם ואנשים שעברו הקרנות כטיפול מונע לסרטן בחלל הפה. במקרים כאלה תידרש היוועצות נוספת ובדיקות מקיפות על ידי רופאים מומחים.

 

עוד קצת נתונים על שתלים דנטאליים

מדינת ישראל נמצאת במקום הראשון בכמות השתלות השיניים שמבוצעות בה, יחסית לגודל האוכלוסייה שבה.

שתלים יכולים להוות פתרון יעיל לא רק לשחזור שן בודדה או שחזור של מספר שיניים, אלא גם להיות לתמיכה טובה לתותבת מלאה.

כל מה שנדרש לשם כך הוא התקנת כמה שתלים שיתנו את התמיכה הדרושה לשיניים תותבות.

שתלים דנטאליים מתאימים כמעט לכולם, אפילו כאשר מדובר במקרים חמורים של בעיות חניכיים.

 

איך מתבצע התהליך של השתלת שתלים דנטליים?
השתלת שתלים דנטליים

הטיפול כולו מתבצע אצל רופא שיניים מומחה וכירורג, תחת הרדמה מקומית. רופא השיניים יאבחן ויבדוק את מצב השיניים כולן, ואם ימצא כי הטיפול בשתלים דנטליים אכן ייתן את הפתרון האופטימלי למצב, הוא ייבחן גם את מצב העצם. יתרון נוסף לשתלים דנטליים הוא בכך שאין צורך לפגוע בשיניים בריאות באמצעות השחזה מיותרת. ביום הטיפול עצמו, יוחדרו שתלים דנטליים לתוך העצם, על פי הצורך.

את גודל וסוג השתלים, ייקבע הרופא על פי מבנה הפה, המצב והצורך של המטופל. פעמים רבות, משתמשים בטכניקות של השתלה ללא תפרים או פתיחת הלסת. טכניקה זו נחשבת לחדישה מאד ומיושמת אצל רופאי שיניים מסוימים.

לאחר ההשתלה, בדרך כלל תהיה תקופת המתנה עד קליטה מלאה של השתלים. אם מצב המטופל יאפשר זאת, וטכניקת השתל מאפשרת, ישנה אפשרות לבצע את ההשתלה ובניית השיניים באותו טיפול. כך או כך, סביר להניח כי טיפול השיניים יימשך למשך מספר ביקורים לא מבוטל. לפעמים מצב העצם לא תתאים למטרות השתלת שתלים דנטליים ותזדקק לטיפולים נוספים אשר יכינו אותה למטרה זו כמו למשל עיבוי עצם או הרמת סינוס.

שיקום ובניית השיניים המלאכותיות ייעשו בעזרת כתרים וגשרי שיניים. השתלת שתלים דנטליים הינו טיפול המערב הרגשת אי נוחות, לפעמים גם מספר ימים לאחר הטיפול, המטופל במשככי כאבי פשוטים מסוג אקמול או אופטלגין.

 

סוגי שתלים דנטליים

ישנן מטרות שונות להשתלת שתלים דנטליים. הסוג הפשוט ביותר יהיה למטרת החלפה של שן בודדת, בעוד ששתל מסובך יהיה להחלפת מספר שיניים. שתלים דנטליים ישמשו גם להחלפת שיניים אחוריות, במקום שיניים תותבות נשלפות. שתלים דנטליים קבועים מספקים תפקוד לעיסה טוב יותר ומראה יפה יותר מאשר כל חלופה אחרת קיימת. לבניית מערכת שיניים שלמה למעלה או למטה, יש צורך במספר שתלים (ארבעה עד שישה) אשר יספקו את התמיכה המחויבת ממספר השיניים.

בדרך כלל, צורתם השכיחה של שתלי דנטליים יהיה בצורת צילינדר או בורג, אשר מדמה את שורש השן. הצלחת הטיפול, בדרך כלל, שואפת ל 95%, במידה והתכנון נעשה באופן מדויק ומקצועי, על ידי רופא מיומן. התוויות הנגד לטיפול זה מעטות יחסית אולם כוללות חולים במחלות כרוניות כמו סוכרת, מחלות לב, אוסטאופורוזיס או סרטן. כמו כן טיפול זה לא מומלץ למעשנים או לחורקי שיניים.