ניקוי אבנית בשיניים

ניקוי אבנית הינו טיפול המומלץ לכל האנשים, על מנת לשמור על בריאות השיניים ועל האסתטיקה החשובה להם. שאריות אוכל בשילוב עם צחצוח לא נכון או לא מספק, גורר לאחריו נטייה לעששת ולזיהומים אחרים. ישנם אנשים, אשר הצטברות זו של שאריות מזון נצבעות באפור ונגלות לעין, ונקראות אבנית, על שם מראה האבן. מראה זה יוצר מראה כללי מוזנח ולא יפה לשיניים כולן ולחיוך הנראה.
ניקוי אבנית נעשה אצל שיננית בדרך כלל, באמצעות אביזרים המיועדים לכך. ניקוי האבן יכול להשפיע על בריאות השיניים, כמו גם על המראה האסתטי. ברוב הפעמים, יהיה צורך בטיפול חוזר כמה פעמים בשנה, מכיוון שישנה נטייה טבעית לחזרת האבנית. עם זאת, על המטופל להקפיד לצחצח את שיניו בצורה טובה ולהשתמש בכל העזרים הנוספים כמו למשל חוט דנטלי, קיסמים ומי פה. ניקוי אבנית יכול להתאים לכל אדם ובכל גיל. הטיפול מומלץ גם לגילאים צעירים, לאחר שצמחו כל השיניים הקבועות. כמו כן, הטיפול יכול להתאים גם לנשים בהריון או מניקות, ולאנשים עם בעיות שיניים אחרות. ניקוי אבנית יכול לשמש כטיפול מקדים לטיפול שיניים כוללני.

 

איך מתבצע ניקוי אבנית?

בדרך כלל טיפול זה לא נעשה תחת הרדמה מקומית, אלא במקרים חריגים של חרדה קיצונית, רגישות בחניכיים או אבנית רבה. הניקוי מתבצע באמצעות מכשירים חשמליים וידניים. המכשירים החשמליים מסירים את האבנית הקשה בחלקם באמצעות מים, והמכשירים הידניים משלימים את עצם הפעולה בצורה מדויקת וספציפית יותר. הניקוי עצמו מתבצע בקו הגשר שבין השיניים והחניכיים. הטיפול אינו מלווה בכאב, אולם הוא עלול להתלוות לתחושות לא נעימות.
ישנם כיום מרפאות אשר מבצעות ניקוי אבנית בעזרת טכנולוגיה מתקדמת יותר, לרוב על מנת למנוע את הכאבים הפוטנציאליים. מכשור זה יכול להיות מבוסס על גלי קול או מכשירי לייזר שונים. לפעמים בסוף התהליך, השיננית משחיזה במקצת את השיניים על מנת ליישרם, או מורחת ג'ל או פלואור על מנת להוסיף להם חוזק. גם לאחר התהליך, עלול המטופל לסבול מאי נעימות ומחניכיים רגישות ואף מדממות, אולם תופעות אלה אמורות לחלוף לאחר מספר שעות. התוצאות יישמרו, על פי רוב לתקופה של חצי שנה, כאשר הוראות התחזוקה נשמרות במלואן.

ניקוי אבנית בשיניים
איך יודעים מתי לעשות ניקוי אבנית?

על מנת לשמור על שגרת טיפולים מתחזקת של השיניים רצוי ללכת לשיננית פעמיים בשנה, מלבד אנשים אשר יש להם בעיות חניכיים שונות אשר צריכים לבקר את השיננית פעם בשלושה חודשים. מלבד זאת במקרים בהם מתגלות בעיות חניכיים, סביר להניח כי ניקוי אבנית יוכל להקל על הבעיה. מחלות חניכיים, או התפתחות עששת, יבואו לידי ביטוי בדימום אשר ייראה בעת צחצוח השיניים או בעת אכילת מזון מוצק כמו תפוח. כמו כן תורגש נפיחות בחניכיים, אדמומיות ולפעמים אף ריח רע מהפה. כאשר מופיעים סימנים אלה יש ללכת ולהיבדק אצל רופא השיניים, אשר יישלח את המטופל, כנראה, אל השיננית לביצוע ניקוי אבנית.
ניקוי אבנית נחשב כטיפול מונע, לכן אין שום מניעה לעשותו גם כאשר השיניים בריאות לחלוטין ועדיין לא נראים סימני האבנית. לפעמים, אנשים המעוניינים בהלבנת שיניים, מגלים כי ניקוי אבנית פתר חלק גדול מבעייתם. למרות שאין זו מטרת הטיפול, ניקוי האבנית יוכל לסייע גם בכך וגם בניקוי כתמים אשר הצטברו על השיניים, כמו לאחר עישון מאסיבי. אנשים אשר יש להם בעיות קודמות בשיניים, או בעלי גשר בשיניים מסתכנים אף יותר בזיהומים והצטברות פלאקים, ולכן עליהם לשמור שבעתיים על שיניהם.