השלמת שיניים

חסר שיניים, בין אם הן קדמיות ובין אם אחוריות מהווה בעיה אסתטית חמורה מאד. מעבר לבעיה האסתטית, יהיה חסר פונקציונלי (פגיעה בלעיסה) ופגיעה פוטנציאלית בשיניים אחרות קרובות. חסר שיניים יכול להיגרם מעששת מתקדמת, חבלה או תאונה או עקב בעיה מולדת. בעיה זו יכולה להשליך על תפקודים רבים כגון לעיסה, מראה הפנים הכללי, מובנות הדיבור ואובדן הביטחון העצמי. ישנם כיום מספר דרכים להשלמת שיניים, על פי הצורך ובריאותו הכללית של המטופל. שיטות אלה דורשות רמת מיומנות שונה, אולם בכל מקרה יש להתייעץ עם רופא מומחה על מנת לקבל את התוצאה האופטימלית המתאימה לצרכי המטופל, לתנאי בריאותו באופן כללי וליכולותיו הכלכליות.

לרוב, השלמת שיניים תיעשה באופן קבוע ובלתי הפיך, בו יחוברו השיניים המלאכותיות ללסת ללא יכולת הוצאה. השלמת שיניים שכזו יכולה להיעשות באמצעות גשרי שיניים או שיניים תותבות. בכל שיטה שלא תתבצע השלמת השיניים, אין הבטחה כי התוצאה תישאר לצמיתות. נדרשת הקפדה על ההמלצות לאחר טיפול זה, וביקורת ומעקב אחר מצב השיניים.

מכיוון שהפה והפונקציות אשר הוא ממלא, פועל באופן יומיומי בתנאים מאתגרים, יש צורך בשמירה על היגיינה כמו גם שמירה מזיהומים, גם אם לא מדובר על שיניים טבעיות. ישנם פיתוחי שיטות חדשות ומרכיבים טובים יותר, חדשות לבקרים. לכן כדאי לעשות סקר שוק נרחב, לפני תחילת הטיפול, על מנת לוודא כי ישנה תמימות דעים בקשר לפעולה האופטימלית.

השלמת שיניים
השלמת שיניים במחירים אטרקטיביים

 

השלמת שיניים על ידי תותבות נשלפות

בעבר כאשר היה חסר נרחב בשיניים, היו בונים פלטה שלמה של תותבות אשר היו יכולות לצאת החוצה. היתרון של התותבות הנשלפות הוא בעצם מחירן הזול וקלות הפעולה של הרכבתן. עם זאת, חסרונם הידוע הוא היווצרות פצעי לחץ מתחתם, לאחר לחץ מתמשך של התותבות על הרקמות הרכות. השלמת שיניים באמצעות תותבות נשלפות כמעט ואינה נעשית כך היום, מלבד מקרים קיצוניים. במקרה של אובדן שן קדמית, כתוצאה מחבלה, ייעשה תותב נשלף במקום השן החסרה, אך ורק בכדי לענות על הבעיה הוויזואלית. ברוב המקרים, תותבות אלה יתקשו לענות על הבעיה הפונקציונאלית שהינה חיתוך ולעיסת מזון קשה ואחר.

 

השלמת שיניים באמצעות גשר בשיניים

גשר בשיניים הינו פלטה של שיניים מלאכותיות אשר יכולות להשלים חסר של שן אחת או שתיים. שיטה זו הינה שיטה קבועה אשר מתבססת על הכתרים של השיניים הסמוכות. מכיוון ששיניים אלה נושאות את מרב העומס שבאחזקת השן החסרה, עליהן להיות בריאות ותקינות. עם זאת, בהרכבת הכתרים על השיניים הבריאות, תיגרם להן פגיעה מסוימת. יתרון שיטה זו על פני אחרות היא בקלות הביצוע באופן יחסי, עם זאת פתרון זה יכול להיות יעיל לחסר של שן עד שתי שיניים ולא במקרה של חסר נרחב. ישנם בנמצא גשרי שיניים נוספים אשר מנסים לא לפגוע בשיניים הקיימות ולהוות תחליף פשוט יותר מבחינה ביצועית.

 

השלמת שיניים באמצעות השתלת שיניים

שיטה זו מתבססת על שתלים מלאכותיים לגמרי אשר תומכות בשחזור השן. בשיטה זו, אין צורך בשיניים בריאות לצידי החסר, ואין חשיבות למספר השיניים החסרות. השתל מורכב מטיטניום, וכל פעולות השיקום נעשות על גביו, כך שאין שיניים אחרות מלבדו אשר צריכות להתחלק בעומס.

יתרונה של השיטה הוא גדול ונעוץ בעובדה כי היא אינה תלויה בשום תנאי מגביל כמו נוכחות שיניים אחרות. עם זאת גישה זו נחשבת לפולשנית ומחייבת ביצוע פרוצדורה כירורגית, על מנת להחדיר את השתל למקום המדויק בלסת. מכיוון שטיפול זה כולל מיונות ומקצועיות גדולה מצד הרופא המטפל, עלותו יקרה יחסית.