הסרת שיער בשיטת IPL

הסרת שיער בשיטת IPL ראשי תיבות של Intense Pulsed Light הינה שיטה קוסמטית להסרת שיער הנעשית באמצעות אנרגיית אור. השיער מוסר לצמיתות מכל חלקי הגוף והפנים באמצעות חום עמוק אשר משבש את תהליך גדילתה של השערה ומונע את צמיחתה באופן חוזר. יש צורך בחזרה על תהליך זה מספר פעמים (6-8 טיפולים) במרווחים של מספר שבועות ביניהם, על מנת להגיע לתוצאות הטובות ביותר. במהלך הטיפול יחווה המטופל כאב, שהינו בדרך כלל נסבל וניתן למניעה באמצעות מריחת משחות אלחוש שונות. כוויות על פני העור ותופעות לוואי אחרות כמו אדמומיות הינם נדירים וקורים, לרוב, עקב שימוש לא זהיר במכשיר.
לפני בחירת הטיפול, יש לברר במרפאות השונות לגבי מקצוענותם של העוסקים בתחום וניסיונם בהסרת שיער .IPL יש לוודא על יעילות הטיפול באופן סובייקטיבי ועל אורכו. כמו כן, כדאי להתייעץ עם מטופלים אחרים אשר עברו טיפולים דומים ויכולים לספר על חוויותיהם. מכשירים מסוימים להורדת שיער IPL מיועדים גם לרכישה ביתית ולתפעול עצמי. המטופל או המטופלת, אשר עוברים הסרת שיער IPL, יוזהרו לפני הטיפול, כמו גם לאחריו, לא להיחשף לקרני השמש או לקרני UV, מחשש לפגיעה נוספת בעור.

 

הסרת שיער בשיטת IPL – איך עובדת הטכנולוגיה?

הסרת שיער בשיטת IPL
טכנולוגיית הסרת שיער IPL היא טכנולוגיה הקיימת בשוק כבר שנים רבות, וקיבלה את אישור FDA כבר לפני עשור. קרן האור המשמשת בהסרת שיער IPL, היא מפוזרת ונבחרת באופן ספציפי ומותאם למטופל. קרני האור אינם מקבילים ומכילים אורכי גל שונים, הניתנים לבחירה על פי הדרישה הספציפית ומטרות הטיפול. קרן אור זו גורמת לחימום שורש השערה ומביאה לחולשתה ושיבוש בצמיחתה. עם זאת, השטחים שסביב השערה נשארים, למעשה, ללא פגע. מכיוון שרק לאחר מספר טיפולים, שורש השערה נפגע, לפעמים, התוצאה לא תיראה באופן מיידי.
אחוזי ההצלחה של הסרת שיער IPL נחשבים לטובים, גם כאשר היא מושווית לשאר שיטות הסרת השיער השונות, ולכן שיטה זו נחשבת לפופולרית ביותר. על פי הנתונים המספריים המסכמים שיטה זו, נראה כי יותר מ 80% מהשיער הבלתי רצוי מוסר לאחר כשישה טיפולים. טיפולים נוספים יכולים לשפר תוצאה זו. לשיטה זו ישנם גם יישומים רפואיים כמו למשל העלמת כתמי פיגמנטציה או כלי דם, אולם כאשר המטרה הינה הסרת שיער, יישומים אלה לא יכולים להילקח בחשבון.

 

 

למי מיועדת הסרת שיער IPL?

הסרת שיער IPL יעילה לבעלי סוג שיער ועור ספציפיים, אם כי היא מתאימה לאנשים רבים יותר בהשוואה להסרת שיער בלייזר. השיטה תהיה אופטימלית לבעלי שיער בהיר וגס, ואילו לבעלות שיער כהה ועדין, הסרת השיער תתאפשר אולם תימשך לזמן ארוך יותר. ככלל, שיטה זו אפקטיבית ובטוחה יותר לבעלי עור בהיר, מכיוון שבעלי עור כהה הינם בעלי נטייה להתפתחות כתמים בעור וצריבות, אשר בדרך כלל, אינם ברי ריפוי. עם זאת, להסרת שיער IPL יתרונות ברורים על פני הסרת שיער בלייזר לבעלי עור כהה.
כמו כן, מכיוון שהטיפול פוגע במלנין של השערה (כלומר בפיגמנט הצבע שלה) אין אפשרות להסיר שיער לבן או אפור, אשר איננו בעל פיגמנט. כתלות בסוג העור ונטייתו, ישנה אפשרות להתפתחות כתמי פיגמנטציה גם אצל בעלי עור בהיר. אולם המטופלים מדווחים כי גם נגעים אלה עוברים התבהרות ואינם מפריעים מבחינה קוסמטית. לא כדאי לבצע טיפולים של הסרת שיער בכלל, ולא הסרת שיער IPL במיוחד, בתקופת ההיריון, משום שבתקופה זו ישנה השפעה הורמונלית על גדילת השערה. כמו כן, לפעמים, לאחר מספר טיפולים, השערה ממשיכה לגדל באופן פלומתי, דבר אשר מפריע להמשך יעיל של הטיפולים הנותרים.