הזעת יתר בלילה

הזעת יתר בלילה הינה תופעה אשר עלולה להיות מסכנת חיים ולכן מחייבת בירור רפואי מקיף ומהיר. הזעת יתר בלילה הינה הזעה הנחשבת כהזעה כללית (נוטה להופיע בכל הגוף כהזעה מפושטת) ומשנית, מכיוון שהיא נלווית למחלות או תסמינים אחרים. חומרת התופעה תוגדר כפונקציה של כמות הזיעה אשר תופרש במשך הלילה. כאשר האנשים הסובלים מכך, מזיעים תוך כדי שינה, קמים מספר פעמים בלילה על מנת להחליף את בגדיהם ומצעי המיטה, התופעה נחשבת כחמורה.

 

הגורמים להזעת יתר בלילה

במקרים מסוימים, הזעת יתר בלילה תיגרם מחרדה קיצונית וחלומות בלהה. מקרים אלה יטופלו כאשר הדגש בטיפול יושם על מצבים רגשיים ופתירת מקור החרדה. בעיות אלו יכולות להופיע כאשר נושא רפואי או אחר מאיים על האדם, כמו למשל לאחר אירוע קרדיולוגי. עם זאת, יכול להיווצר בלבול אצל האדם הסובל בין תסמינים גופניים ובין מצבו הרגשי, כאשר הוא מייחס בעיה זו באופן ישיר לאירוע רפואי ממנו הוא סובל.

במקרים אחרים, הזעת יתר בלילה עלולה להוות סמן מקדים למחלות ממאירות כמו לוקמיה או לימפומה. זיהומים שונים כמו שחפת, יכולים אף הם לבוא לידי ביטוי בהזעת יתר לילית. מחלות אחרות עלולות להיות איידס, צרבות, פעילות יתר של בלוטת התריס ותגובות אלרגיות לתרופות מסוימות. כאשר זיעת יתר בלילה מאובחנת אצל נשים לאחר גיל המעבר, הגורם האפשרי יכול להיות חוסר איזון הורמונלי. אלכוהול, סמים והשמנת יתר עלולים להחריף את התופעה ביתר שאת.

 

הזעת יתר בלילה – אבחון

בכל מקרה של הזעת לילה, חייב להיות אבחון מקיף אשר ישלול גורמים אלה אחד לאחד. האבחון יכלול דיאגנוזה ותשאול מעמיק על מקרי ההזעה, בדיקה גופנית, בדיקות דם ובמקרה הצורך בדיקות הדמיה פולשניות יותר. במהלך הבדיקה, יש לחשוב על זיהומים שהיו בעבר, מין המתלונן, תסמינים נוספים אשר מפריעים לחולה כמו למשל חום, שיעול או ירידה במשקל, רמת הסוכר בדם ועוד. גורם נוסף אשר צריך להיות גורם בשיקול ובאבחון הוא משך הזמן בו סובל האדם מזיעת היתר, ותדירותה. האם הזעת היתר בלילה מופיעה באופן קבוע ויומיומי או מופיעה בזמנים או תקופות מסוימות.

במהלך האבחון, אין לשכוח את המרכיב הרגשי היכול להוות גורם עיקרי להזעת יתר בלילה. תשאול האדם לגבי מצבים מלחיצים וטיפול באמצעות תרופות פסיכיאטריות מורידות חרדה, יכול לעזור לאדם. עם זאת, הפתרון האופטימלי יהיה שילוב של טיפול תרופתי וטיפול תומך רגשי. האדם, אשר סובל מתסמינים אלה, יסבול לעיתים קרובות, מתחושה של אשמה ובדידות. ולכן חשוב לתת לחולה את ההרגשה כי בעייתו ניתנת לפתרון ונעשים כל המאמצים על מנת למצוא את הסיבה האמתית הגורמת לסבל זה.

 

הטיפול בהזעת יתר בלילה

אין בנמצא טיפול יעיל כנגד הזעת יתר בלילה, וזאת מכיוון שישנו צורך בלטפל במקורות הבעיה. להקלה על התסמינים, ההמלצה היא לישון בתנאים קרירים אשר מספקים תנועת אוויר טבעית. כמו כן, לבישת בגדים קלילים ורחבים יכולים אף הם לעזור להרגשה טובה ונוחה יותר במשך הלילה. במקרים מסוימים, תופעה זו תופחת כאשר יסופקו התנאים הנאותים לשינה.

במרבית המקרים הבעיה תיפתר כאשר תהיה הפחתה במשקל הגוף, כמו גם הורדה במינון התרופתי, במקרים הרלוונטיים. מכיוון שבמקרים רבים, לא יימצא גורם הבעיה, יפנו חלק מהאנשים לרפואה המשלימה, לטיפול הומאופטי הכולל איזון תזונתי ומרכיבים משלימים.

במרכז האסתטיקה אנו מספקים טיפול להזעת יתר בלילה במספר סניפים ברחבי הארץ במרכז בצפון, בדרום ובשרון, בין הערים בהם ניתן לקבל את השירות: תל אביב, רעננה, כפר סבא, חיפה, באר שבע, פתח תקווה, ראשון לציון, רמת גן, גבעתיים, נס ציונה, אשדוד, אשקלון, חדרה, יבנה, נתניה, ירושלים, רחובות, יבנה, הרצליה, הוד השרון, קרית אונו.